Co to jest adres URL lub adres strony w Internecie?

URL

Adres URL (adres witryny lub strony) to specjalna forma odniesienia do pojedynczego zasobu w Internecie. W tym przypadku zasobem może być witryna internetowa, pojedynczy dokument w witrynie (strona), plik lub obraz. Wpisując adres URL strony w pasku adresu przeglądarki, użytkownik może znaleźć żądany dokument lub witrynę. W prostym języku można to opisać następująco: adres URL informuje użytkownika, w którym „pudełku” znajdują się jego skarpetki.

URL — co to jest? Historia URL

Co to znaczy URL? URL to akronim, pod którym kryje się termin Universal Resource Locator.

Podobnie jak każdy inny termin, adres URL ma swoją własną historię. Zasadniczo jest on potrzebny do określenia serwera końcowego z danymi. Po raz pierwszy pojawił się w Genewie, a jego twórcą był sam Tim Berners-Lee w 1990 roku.

Początkowo adresy URL służyły do wskazywania lokalizacji określonych plików w Internecie, ale później programiści doszli do wniosku, że adresy URL są również przydatne w zapewnianiu użytkownikom dostępu do innych zasobów w młodym wówczas Internecie.

Struktura URL

Adres URL ma bardzo specyficzną strukturę, która obejmuje:

  • Metodę dostępu do zasobu, zwana także protokołem sieciowym;
  • Upoważnienie do dostępu;
  • Host — adres DNS podany jako adres IP?
  • Port — atrybut obowiązkowy przy podawaniu adresu IP (domyślnie jest to port 80);
  • Ścieżka — informacje o sposobie uzyskania dostępu;
  • Parametr (anchor) — dane o pliku wewnątrz zasobu (link do akapitu wewnątrz strony witryny).

Jak poznać adres URL

Niektórzy użytkownicy mają problemy z ustaleniem adresu URL. Najłatwiejszym sposobem jest obejrzenie go i skopiowanie bezpośrednio z paska adresu przeglądarki. Można to zrobić, zaznaczając go i naciskając klawisze CTRL+C lub klikając prawym przyciskiem myszy w menu kontekstowym i klikając przycisk Kopiuj.

Nie tylko strony internetowe mają przyjazny adres URL (więcej na ten temat przeczytasz na: https://sempai.pl/blog/co-to-jest-adres-url-i-jak-powinien-wygladac/), ale także poszczególne obrazy lub pliki. Aby znaleźć ich adres, należy kliknąć zdjęcie prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu kontekstowego wybrać opcję „Kopiuj adres URL zdjęcia”.

W przypadku dokumentu czynności powinny być podobne, a także należy wybrać opcję „Kopiuj adres łącza”.

W wyniku kopiowania łącze jest przenoszone do schowka, a następnie można go użyć w nowym pasku adresu, przesłać dalej w wiadomości lub umieścić w dokumencie tekstowym.

 

Comments are closed.