Jak uczynić HTTPS bezpieczniejszym?

Protokół HTTPS wykorzystuje zaawansowane szyfrowanie do zabezpieczenia komunikacji między przeglądarką a serwerem, uniemożliwiając potencjalnemu napastnikowi przeglądanie lub czytanie informacji. Aby włączyć HTTPS, Twoja strona musi mieć zainstalowany na swoim serwerze certyfikat SSL. Pomimo różnicy między tymi dwoma protokołami, do obu mają zastosowanie te same standardy bezpieczeństwa.

Wykorzystanie SSL poprawia bezpieczeństwo HTTPS

Zarówno HTTP jak i SSL mają swoje zalety i wady, ale HTTP jest mniej bezpiecznym protokołem. Protokół HTTP jest podatny na ataki podsłuchowe i ataki kryptologiczne polegające na podsłuchu i modyfikacji wiadomości przesyłanych pomiędzy dwiema stronami bez ich wiedzy (tzw. Man-in-the-middle attack), które pozwalają atakującym na odczytanie wrażliwych informacji. Z drugiej strony, protokół HTTPS chroni użytkowników przed tymi atakami, ponieważ wykorzystuje bezpieczną wersję protokołu SSL. HTTPS jest uważany za bardziej bezpieczny niż HTTP. Z tego powodu zaleca się, aby strony internetowe używały protokołu HTTPS, gdy tylko jest to możliwe. Wejdź na https://sempai.pl/blog/https-co-to-https-vs-https-czym-sie-roznia/, by dowiedzieć się więcej.

HTTP vs HTTPS – szyfrowanie danych

Metoda szyfrowania stosowana przez HTTPS oznacza, że dane przesyłane między komputerem klienta a serwerem nie mogą być odszyfrowane. Metoda ta jest również chroniona przez wiele węzłów pośrednich. Dodatkowo posiada podpis cyfrowy, który nie może być sfałszowany. Strony internetowe HTTPS są znacznie bezpieczniejsze do odwiedzenia. W niedawnym badaniu stwierdzono, że ponad 80 procent internautów uważa, że zielona kłódka na stronie internetowej oznacza, że strona jest bezpieczna i nie wahają się wprowadzić wrażliwych danych.

Wystrzegaj się podejrzanych stron

Jeśli zauważysz zieloną kłódkę na stronie internetowej, ta strona jest bezpieczna. Bezpieczna witryna szyfruje swój ruch i uniemożliwia intruzom odczytanie numeru karty kredytowej lub innych poufnych informacji. Nie oznacza to jednak, że strona HTTPS z zielonym zamkiem jest bezpieczniejsza. Niektóre fałszywe strony internetowe mogą mieć zielony zamek i uzyskać certyfikat, aby przebrać się za legalną stronę. Może to narazić na szwank Twoje hasło i informacje osobiste.

Comments are closed.